Běžné chyby v Čchen tchaj-ťi čchüan
S tudenti, kteří se mnou trénují, vědí, že nikomu nechci vnucovat svůj způsob tréninku. Proto zde uvádím běžné chyby, se kterými se můžete při cvičení setkat. A myslím, že je dobré si je uvědomit. Samozřejmě, cvičíte-li jiný styl nebo v linii jiného učitele, může vám tento post pomoci zamyslet se nad tím, jak řešíte tyto problémy v rámci svého tréninku (říká Nabil Ranné, autor článku).
Pokud se nezaměříte na vytvoření správného vnějšího postoje a jeho „hnětení“ (pozn.: upravování jemných detailů), stěží dosáhnete v tchaj-ťi čchüan nějakého vnitřního pokroku a vůbec nemá smysl zabývat se tématy, které jdou více do hloubky, jako např. práce tan-tchienu (dantianu) nebo vnitřní navíjení hedvábného vlákna.
Zde je pět chyb, s nimiž se můžete setkat v postojích Čchen tchaj-ťi čchüan:
1. Příliš nízký postoj
Pokud stojíme příliš nízko, obzvláště pokud úhel mezi lýtkem a stehnem je menší než 90 stupňů, ztrácíme cestu ťin-lu (jinlu), kterou proudí vnitřní energie a která by měla propojovat náš střed (tan-tchien, pas apod.) se spodní částí těla (kchua, stehny, lýtky, chodidly). Navenek vypadá možná tento postoj působivě, ale není možné přitom správně řídit těžiště a sladit ho se zbytkem těla. Z tohoto pravidla, jak správně držet tělo, existuje velice málo výjimek, jde např. o pohyb „poklesnutí a rozdělení“ – tie čcha (die cha). (Pozn.: Jedná se o část formy ze sestavy lao-ťia ji-lu)
Toto porušení postoje by vedlo také k chybě, kterou Čchen Čao-kchuej (Chen Zhaokui) nazývá „chybou rozkolísaného rozkroku“, kdy je rozkrok příliš nízko. Protiopatření: je zapotřebí, aby oblast rozkroku byla zakulacená a poskytovala oporu, nesmí se dostat pod úroveň kolen s výjimkou postoje draka pchu-pu (pubu). Úhel mezi spodní částí stehna a stehnem nesmí být menší než 90 stupňů.
Žlutá čára na obrázku ukazuje chybu a to, jak by se váš střed vychýlil mimo tělesnou konstrukci a vytvořil vnitřní tlak, čemuž je zapotřební se vyhnout. Červené čáry ukazují, jaké vnitřní spojení chceme vytvořit, v pozici na obrázku tomu brání příliš nízké vnější zasednutí.
2. Příliš široký postoj
Je-li postoj příliš široký, ztrácíme „sílu rozkroku“ – tang ťin (dang jin) − a nemůžeme ho správně vytvarovat. Čchen Čao-kchuej říkal: „Oblast rozkroku je jako most, vždy má podobu půlkruhu, nikoli otočeného písmene V.“ Tato chyba souvisí s chybou číslo pět (pozn.: příliš otevřený postoj).
V tomto postoji je obtížné vytvořit uzavírající, zpevňující sílu směřující z oblasti rozkroku směrem dolů i nahoru, abychom získali to, čemu se čínsky říká „uzavření/uzamčení“ břicha. Žluté čáry ukazují, jak při této chybě dochází k rozptýlení vnitřní síly.
3. Postoj příliš vpředu
Neposouvejte své těžiště příliš dopředu do chodidel. Přirozeně k tomu může dojít, pokud vědomě nezapojíte chodidla. Kolena se v tomto postavení namáhají, a pokud není kolenní kloub otevřený, aby odváděl sílu dolů, může časem dojít k jeho poranění.
Žlutá čára ukazuje lineární, přímý tlak z těžiště směrem dopředu, ale v tomto případě mu chybí vyrovnávající protisíla. Váha se dostane příliš dopředu a my ztrácíme zakořenění. Červená linka ukazuje, jak bychom měli nasměrovat svou vnitřní sílu.
4. Příliš rovný postoj
Tato chyba se často stává začátečníkům a souvisí zejména s nohou, na které není váha, pokud se příliš soustředíme na zatíženou stranu a zapomeneme správně přesunout váhu. Potom se změna váhy děje lineárně (pouze v jednom směru).
Je-li však noha příliš rovná, ztrácí pruživou sílu – pcheng ťin (peng jin). Pokud je noha vnitřně natažená, získáme sice jistou stabilitu, avšak pro náš způsob tréninku je příliš rovná. Nedosáhneme přitom správného pruživého napětí, které vznikne při využití i ostatních směrů. Takže základní pravidlo zní: nepropínejte nohu a netlačte pouze v rovném směru.
Žlutá čára ukazuje tlačení nohy v rovném směru, červené čáry ukazují, jak by se měla noha otáčet, abychom vytvořili energii/sílu vycházející z navíjení hedvábného vlákna − čchan-s‘ ťin (chansi jin).
5. Příliš otevřený postoj
Pokud jsou chodidla ve tvaru písmene V, jsou příliš otevřená a my nejsme schopni uzavřít sílu rozkroku, ani rozvinout pokročilejší mechaniku nohou, rozkroku a kyčlí/boků. Tvar chodidel by neměl mít podobu písmene V ani T. Čchen Čao-kchuej říkal: „Je chybou chaoticky pohybovat chodidly a prsty se pevně neopírat o zem, protože naše základna přitom není stabilní.“ To souvisí s některými dalšími, dříve uvedenými chybami, nebo lépe řečeno to vede k některým z nich. Pokud mají chodidla špatné postavení, horní část těla není správně napojena, protože opření vychází z chodidel. Ujistěte se proto, že máte chodidla správně.
Vnější postavení těla je velmi důležité pro rozvoj vnitřních kvalit. V čínštině existuje přísloví „vnitřní a vnější je propojené“. V umění tchaj-ťi čchüan nemá příliš smysl pokoušet se soustředit na jednu stránku a zapomínat na druhou.
Zdroj: Common mistakes in Chen Taijiquan − Nabil Ranné
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás